چند ساعتی هست که شایعاتی مبنی بر فیلتر شدن اینستاگرام در پی اختلالات این شبکه اجتماعی به گوش می‌رسد. اما ظاهراً فیلترینگ اینستاگرام صحت ندارد.

فیلتر شدن اینستاگرام امروز خبری بود که کاربران این شبکه اجتماعی را شوکه کرد! اگر از کاربران اینستاگرام باشید شاید از بعد از ظهر امروز اختلالاتی را در این شبکه اجتماعی تجربه کرده باشید. عدم بارگذاری تصاویر با اینترنت همراه و همچنین اینترنت خانگی شایعاتی را مبنی بر فیلتر شدن اینستاگرام بر سر زبان‌ها انداخت. این درحالیست که پیش از این گفته شده بود فیلترینگ اینستاگرام فعلاً در دستور کار کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیست. شاید دلیل اصلی این تصمیم نبود یک جایگزین مناسب داخلی برای این شبکه اجتماعی محبوب باشد.
اما به هر حال اختلالات امروز اینستاگرام که در صورت استفاده از فیلترشکن کمرنگ‌تر بود این نگرانی را در دل کاربران انداخته است. این در حالیست که محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ساعتی پیش یک استوری در اکانت اینستاگرام خود منتشر کرده است؛ اقدامی که در صورت وجود دستوری برای فیلترینگ بسیار بعید به نظر می‌رسد.
یکی از دلایل ایجاد این مشکل ممکن است اختلال در ارتباط با اینترنت بین‌الملل و شاید حمله چند روز گذشته به زیرساخت‌های اینترنت ایران باشد که وزیر ارتباطات نیز به آن اشاره کرده بود.

تا زمان نگارش این مطلب اما هیچ مقام مسئولی فیلتر شدن اینستاگرام را تأیید و یا تکذیب نکرده و منشأ اختلالات نیز هنوز ناشناخته است. می‌توان گفت پس از فیلترشدن تلگرام تعداد کاربران اینستاگرام حتی بیشتر نیز شده است و قرار گرفتن این شبکه اجتماعی در لیست سیاه اینترنت ایران در کنار نام‌های مشهور دیگری مثل فیس‌بوک، یوتیوب، اسنپ‌چت،‌ توییتر و تلگرام تنها کاربران بیشتری را به استفاده از فیلترشکن‌های ناامن تشویق خواهد کرد.
به هر حال در صورت انتشار اخبار رسمی در رابطه با فیلتر شدن اینستاگرام شما را مطلع خواهیم کرد.
به‌روزرسانی: به گزارش کاربران اختلال چند ساعته اینستاگرام رفع شده و حالا این شبکه اجتماعی بدون مشکل در دسترس قرار گرفته است.